Parlament Europejski i wizje science fiction?

 

Parlament Europejski przyjął rezolucję wzywającą do wprowadzenia międzynarodowego zakazu używania tzw. robotów-zabójców. Nowe prawo ma zadziałać prewencyjnie i wyprzedzić rozwój technologii, prowadzący do wykorzystania autonomicznych systemów broni mogących zabijać bez interwencji człowieka. Taki przepis budzi niepokój u niektórych posłów do PE, którzy twierdzą, że nowe prawo może ograniczyć postęp naukowy w rozwoju sztucznej inteligencji. Inni uznają jednak, że zakaz wprowadzony jedynie przez niektóre kraje może zagrażać ich bezpieczeństwu względem tych, które nie będą go przestrzegać.

– Wiem, że może to wyglądać jak debata na temat odległej przyszłości lub na temat science fiction, jednak tak nie jest – powiedziała Federica Mogherini, szefowa UE ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, podczas debaty w PE.

– Autonomiczne systemy broni muszą być zakazane na całym świecie. Zdolność do decydowania o życiu i śmierci nigdy nie powinna być odbierana ludzkim rękom i oddawana maszynom – stwierdziła z kolei Bodil Valero z Partii Zielonych w PE.

Rozmowy w tej sprawie odbywały się w ubiegłym miesiącu również na forum ONZ, jednak nie doprowadziły do porozumienia. W sierpniu w siedzibie ONZ w Genewie spotkali się eksperci z różnych krajów, aby przedyskutować sposoby definiowania i radzenia sobie z bronią sterowaną komputerowo. Niektóre państwa – w tym Izrael, Rosja, Korea Południowa i Stany Zjednoczone – sprzeciwiły się wtedy nowym środkom, mówiąc, że chcą najpierw zbadać potencjalne korzyści z autonomicznych systemów broni.

– Od sztucznie inteligentnych dronów po zautomatyzowane pistolety, które mogą wybierać własne cele… Rozwój technologii w zakresie uzbrojenia wyprzedza o krok międzynarodowe prawo. Nie jest za późno, aby zmienić kurs: zakaz w pełni autonomicznych systemów broni może zapobiec niektórym prawdziwie dystopijnym scenariuszom, takim jak nowy, zaawansowany technologicznie wyścig zbrojeń między światowymi supermocarstwami, który spowodowałby szerokie rozprzestrzenienie się broni autonomicznej – powiedział wówczas Rasha Abdul-Rahim, badacz sztucznej inteligencji z Amnesty International.

Rezolucja wyprzedza negocjacje zaplanowane na forum ONZ w listopadzie, podczas których ma zostać osiągnięte porozumienie w sprawie międzynarodowego zakazu.

kup artykuly platne