Dobra organizacja czy podstęp?

 

Cały koncert Taylor Swift jest tak samo przemyślany, jak show, które prezentuje na scenie. Poza tradycyjnymi stoiskami z towarami, na miejscu spotkać można dedykowane punkty do robienia selfie, a pracownicy rozdają świecące  bransoletki. Gdy Swift wystąpiła w lokalu Los Angeles Rose Bowl 18 maja, fani mogli oglądać klipy próbne w specjalnym kiosku. Nie wiedzieli jednak, że ukryta jest w nim kamera rozpoznająca rysy twarzy, która robi im zdjęcia i porównuje je ze zdjęciami z bazy danych przechowywanej w Nashville, z setkami znanych stalkerów Swift – wynika z raportu Rolling Stone.

Jak poinformował Mike Downing, dyrektor ds. Bezpieczeństwa w Oak View Group, każdy, kto przejdzie, zostaje sfotografowany i porównany ze zdjęciem w bazie danych. Choć niektórzy zgłosili obawy związane z naruszeniem prywatności w związku z przechowywaniem zdjęć, wyjaśniono, że koncert jest wydarzeniem prywatnym, a firma Swift nie ma obowiązku powiadamiania posiadaczy biletów o tym, że mogą być sprawdzani.

Artystka ma wielu stalkerów. We wrześniu zakaz zbliżania otrzymała Eric Swarbrick, który nękał ją listami grożącymi zgwałceniem i morderstwem od września 2016 roku. W kwietniu pod jej domem w Beverly Hills został aresztowany 38-letni Julius Sandrock. Miał na sobie maskę i nóż w samochodzie. Jak powiedział policji, jechał z Kolorado, by odwiedzić piosenkarkę. W maju na 6 miesięcy więzienia i 5-letni okres próbny został skazany Mohammed Jaffar, po tym, jak zatrzymano go za włamanie jak w domu Swift w Nowym Jorku 5 razy w ciągu 2 miesięcy.

Popularność korzystania z oprogramowania do rozpoznawania twarzy na imprezach publicznych rośnie. W kwietniu chińska policja wykorzystała tę technologię, aby aresztować mężczyznę uczestniczącego w koncercie Jacky Cheung w Nanchang. 31-latek, poszukiwany za przestępstwa gospodarcze, znalazł się wśród tłumu 60 tys. widzów koncertu. Niedawny raport ONZ skrytykował jednak wykorzystywanie systemów rozpoznawania twarzy przez policję w południowej Walii podczas pokojowej demonstracji. W związku z wykorzystaniem automatycznego rozpoznawania twarzy Liberty i Big Brother Watch poparły 2 prawne wyzwania przeciwko siłom policyjnym w południowej Walii i Londynie.

Źródło: CNN

kup artykuly platne