UE chce chronić ofiary wypadków

 

Parlament UE na najbliższej sesji w środę rozpocznie prace nad poprawkami obowiązującej dyrektywy w sprawie ubezpieczeń komunikacyjnych. Celem planowanych nowelizacji ma być wprowadzenie rekompensat dla ofiar wypadków, których ubezpieczyciel zbankrutował, wskazanie minimalnych sum gwarancyjnych (min. 6 mln euro na wypadek lub 1,2 mln euro na ofiarę wypadku), uwzględnianie dotychczasowego przebiegu ubezpieczenia przy zmianie ubezpieczyciela i umożliwienie transgranicznych kontroli ubezpieczenia OC pojazdów w państwach członkowskich UE.

– Instytucje unijne chcą walczyć z kierowcami, którzy nie wykupują polisy OC. Nieubezpieczona jazda to rosnący problem, który kosztuje miliony euro i zwiększa składki płacone przez uczciwych konsumentów. Propozycja Parlamentu pozwoliłaby krajom UE na prowadzenie systematycznych transgranicznych kontroli ubezpieczeń OC za pomocą dyskretnych technologii, takich jak rozpoznawanie tablic rejestracyjnych, oraz na nakładanie kar. Według danych z 2017 roku w wypadkach drogowych zginęło ponad 25 tys. osób, a 135 tys. zostało poważnie rannych. Większość ofiar wypadków to dzieci, piesi, rowerzyści i osoby starsze – informuje komunikat parlamentu UE.

Nowe przepisy zakładają wypłatę pełnych rekompensat dla ofiar wypadków przez państwa członkowskie UE miejsca zamieszkania w przypadku niewypłacalnego ubezpieczyciela pojazdu odpowiedzialnego za wypadek. Środki mają trafiać do ofiar wypadków najpóźniej 6 miesięcy po zdarzeniu. Ponadto planuje się umożliwienie obywatelom UE nabywającym ubezpieczenie OC za granicą możliwość wyboru bardziej konkurencyjnych składek ubezpieczeniowych na tych samych zasadach, co klienci danego kraju.

kup artykuly platne