To przestępcy czy jeńcy wojenni?

 

Na podstawie doniesień adwokata jednego z aresztowanych agencja TASS informuje, że Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) złożyła wniosek o przedłużenie aresztu wobec ukraińskich marynarzy zatrzymanych po ostrzelaniu na terenie Cieśniny Kerczeńskiej, łączącej Morze Czarne z Morzem Azowskim.

24 ukraińskich marynarzy zostało zatrzymanych przez Rosjan 25 listopada po tym, jak 3 ukraińskie okręty wojenne zostały przejęte, a ich załogi – umieszczone w rosyjskim areszcie. Choć incydent został uznany za agresję i lekceważenie prawa międzynarodowego przez Rosję, strona rosyjska traktuje ukraińskich marynarzy za przestępców, którzy nielegalnie przekroczyli granicę państwową.

Strona ukraińska argumentuje natomiast, iż okręty wojenne nie złamały prawa międzynarodowego, a ich załogi powinny być traktowane jako jeńcy wojenni Rosji. W tej sprawie ukraińskie ministerstwo sprawiedliwości zwróciło się już do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, domagając się przyznania, że ukraińscy marynarze są na terenie Federacji Rosyjskiej przetrzymywani bezprawnie.

Jak wynika z informacji przekazanych przez adwokata jednego z ukraińskich marynarzy, wniosek o przedłużenie aresztu ma zostać rozpatrzony przez sąd 15 stycznia.

kup artykuly platne