Rosyjski resort i własna sieć w 2 lata

 

Rosyjskie Ministerstwo Obrony zamierza w ciągu 2 lat opracować własny internet. Jak donosi gazeta „Izwiestia”, powołując się na źródła w wojsku, sieć ma być „suwerenna” i odizolowana od światowej sieci www. O planach suwerenności ma świadczyć projekt ustawy o tak zwanej „izolacji rosyjskiego internetu od globalnej sieci”, który przyjęła niższa izba rosyjskiego parlamentu – Duma Państwowa.

Przeciwko odcięciu internetu protestują rosyjscy internauci. Zdaniem obrońców praw człowieka w ten sposób władze będą mogły drastycznie ograniczyć wolność słowa w sieci. Opozycyjne ośrodku przekonują, że „suwerenność” rosyjskiej sieci to kolejny krok do inwigilacji obywateli.

Według dziennika „Izwiestia”, położenie światłowodów w Arktyce jest w planach ministerstwa obrony Rosji jeszcze na ten rok. Jak twierdzi część ekspertów informatycznych, odcięcie rosyjskiej części internetu od światowej sieci jest możliwe, choć byłoby niezwykle kosztowne i wiązałoby się z olbrzymimi stratami w sektorze finansowym w przyszłości.

Serwery rosyjskiego internetu miałyby stać własnością ministerstwa obrony, a sieć byłaby wyposażona we własną wyszukiwarkę internetową i system identyfikacji użytkowników. Rosyjska sieć ma w ten sposób stać się całkowicie odizolowana od sieci światowej – bez możliwości ewentualnej wymiany danych.

kup artykuly platne