Rozmów o historii nie będzie?

 

Ambasador Rosji Siergiej Andriejew w rozmowie z dziennikiem Kommiersant ostrzegł Polskę przed kontynuowaniem walki z pamięcią żołnierzy Armii Czerwonej. Jak zaznaczył dyplomata, dopóki Polacy będą postępowali w ten sposób, Rosja nie zacznie rozmawiać z naszymi przedstawicielami o historii.

– Wysoko cenimy to, że wielu zwykłych Polaków i władze lokalne dbają o miejsca pochówku żołnierzy rosyjskich i radzieckich. W Polsce trwa wojna z pomnikami radzieckimi, która jest wojną z pamięcią o uratowaniu Polski przez Armię Czerwoną w latach 1944–45. To naruszanie umów dwustronnych z 1992 i 1994 roku – mówił ambasador Rosji.

Dyplomata uważa, że to działanie polityczne i konfrontacja z Kremlem, która przez Rosjan uznawana jest za „bluźnierczą” i „głęboko obraźliwą” postawę.

– Nie zapomnimy i nie przebaczymy. Dopóki w Polsce nie zostanie uznany, bez jakichkolwiek zastrzeżeń, wieczny dług wdzięczności wobec żołnierzy radzieckich, którzy tutaj ginęli, dopóki będzie trwać obecna skandaliczna sytuacja, gdy wyzwolicieli nazywa się okupantami, to na płaszczyźnie oficjalnej na tematy historyczne nie mamy o czym rozmawiać – ostrzegł ambasador Rosji.

kup artykuly platne