Włoska szkoła przetrwania po fali agresji w szkole

 

W Rzymie zorganizowano kurs przetrwania dla nauczycieli. Survival to odpowiedź na narastającą falę agresji i przemocy w szkole, której dopuszczają się uczniowie we włoskich szkołach. To pierwsza szkoła przetrwania dla nauczyciela w tym kraju.

Z włoskich szkół niemal codziennie napływają doniesienia o napaści na nauczycieli. Ich sprawcami bywają nie tylko uczniowie, ale również rodzice, pozwalając sobie na przemoc fizyczną i psychiczną. W jednej ze szkół w Velletri nauczycielce grożono rozpuszczeniem w kwasie. Nagranie trafiło na portale społecznościowe, dlatego sprawą zajęła się prokuratura.

– Epizody chuligańskiego zachowania ze strony uczniów wobec nauczycieli, do których dochodzi obecnie coraz częściej, wymagają poważnej zbiorowej refleksji, nie tylko w świecie szkoły. Trzeba położyć kres temu upadkowi zajmując jasną i zdecydowaną postawę – skomentował prezes stowarzyszenia dyrektorów szkół Mario Rusconi.

Szkolenie dla nauczycieli ma nauczać, jak reagować w trudnych sytuacjach. Uczestnicy dowiedzą się, jak zatrzymać falę agresji i przemocy, której są adresatami i poznają obowiązujące przepisy w zakresie wprowadzania dyscypliny.

– Nauczyciele zostaną wyposażeni w wiedzę i narzędzia psychologiczne oraz prawne, dzięki którym będą umieli reagować, a także bronić się w sytuacjach ekstremalnych – ocenił Rusconi.

Źródło: