Zapewni wzrost gospodarczy kontynentu?

 

Khula – wielokrotnie nagradzana aplikacja mobilna stworzona w Afryce Południowej – pomaga nowym, początkującym rolnikom nawiązać kontakty z supermarketami, ułatwiając im sprzedaż i transport świeżych, ekologicznych warzyw. Jako odkrycie młodych przedsiębiorców Karidasa Tshintsholo i Matthew Piper, ma znaleźć „afrykańskie rozwiązania afrykańskich problemów”.

– Uznaliśmy, że jeśli uda nam się znaleźć sposób na komercjalizację produktów początkujących rolników, będzie to miało ogromny wpływ na zatrudnienie i wzrost gospodarczy kontynentu – powiedział Tshintsholo.

Z aplikacji obecnie korzysta ponad 600 rolników, a wśród wyróżniających się klientów jest Pick and Pay, hotel Michelangelo i centrum kongresowe Sandton.

– Dzięki aplikacji zauważyłem znaczny wzrost sprzedaży swoich produktów. Pozwoliło mi to uniknąć stresu związanego z trudnościami z wprowadzeniem jego produktów na rynek. Dzięki Khula nie jestem też w stanie dokładniej śledzić wszystkie transakcje – mówi jeden z rolników korzystających z Khula, 29-letni Owen Mulaudzi.

Poprzez naliczanie niewielkiej prowizji od każdej transakcji, jak również opłaty za zarządzanie logistyką, Khula wygenerowała pół miliona randów zysku w pierwszych 3 miesiącach swojej działalności, dowodząc wartości firmy. Obecnie jej założyciele planują rozszerzyć działalność na pozostałe części kontynentu afrykańskiego oraz wprowadzić aplikację na inne wschodzące rynki, takie jak Brazylia i Indie.

kup artykuly platne