Konopie dozwolone w miejscach prywatnych

 

Sąd Najwyższy Republiki Południowej Afryki (RPA) w jednogłośnym orzeczeniu zalegalizował używanie konopi w miejscach prywatnych. Zwolennicy legalizacji marihuany w kraju świętowali ogłoszoną decyzje intonując piosenkę „Weed are free now”. Używaniu konopi w miejscach prywatnych sprzeciwiał się rząd RPA twierdząc, że substancja może być szkodliwa dla zdrowia. Jednak obecne, wiążące orzeczenie sądu nie zostało jeszcze skomentowane przez władze.

Do legalizacji marihuany przyczyniły się działania 3 użytkowników konopi, którzy wcześniej stanęli przed sądem oskarżeni o używanie narkotyków. Twierdzili oni że zakaz „bezprawnie wkracza w ich prywatne sfery życia”.

– Posiadanie, zażywanie lub hodowla marihuany na własny użytek przez osobę dorosłą nie będzie przestępstwem, jednakże nielegalne będzie używanie konopi indyjskich w miejscach publicznych, a także ich sprzedaż i dostarczanie innym osobom – wyjaśniał zastępca szefa rady sądowniczej Raymond Zondo.

Z zadowoleniem orzeczenie przyjęła Rada ds. Rozwoju Konopi w Afryce Południowej, która wezwała rząd do uniewinnienia osób oskarżonych do tej pory o posiadanie narkotyków.

– Oczekuję na rozszerzenie nowego prawa o możliwość palenia marihuany w miejscach publicznych – powiedział Jeremy Acton, przywódca partii Dagga (lokalna nazwa konopi w RPA), która prowadzi kampanię na rzecz używania konopi indyjskich.

Jak twierdzą lokalne media, wyrok przypomina, że konstytucja RPA należy do najbardziej liberalnych na świecie, pozwalając obywatelom na walkę o swoje prawa nawet wbrew woli rządu. Jednak potencjalne konsekwencje decyzji sądu są ogromne i jednocześnie nieprzewidywalne – szczególnie w kontekście systemu sądownictwa karnego, który do tej pory karał za używanie marihuany tysiące obywateli, przeważnie ubogich mieszkańców RPA. Możliwe, że orzeczenie, pozwalając użytkownikom uprawiać marihuanę w domu, może osłabić wpływy potężnych gangów narkotykowych, które są problemem wielu lokalnych społeczności. Jednak nieprzychylna nowemu prawu policja uważa, że utrudni ono walkę z przestępczością.

Sąd w wyroku nie określił ilości konopi, którą dana osoba może uprawiać lub posiadać na własny użytek. Decyzja w tej sprawie zostanie podjęta przez parlament, który ma 24 miesiące na zmianę obecnej ustawy i wprowadzenie wyroku w życie. Jednak już teraz obywatele palący marihuanę nie będą mogli być karani.

kup artykuly platne