Lekarze-klauni pomagają dzieciom

 

W szpitalu w Johannesburgu w Republice Południowej Afryki studenci używają śmiechu, aby pomóc młodym pacjentom przejść przez proces leczenia – grupy przyszłych lekarzy przebranych za klaunów rozweselają małych pacjentów, próbując sprawić, że zapominają o bólu. Artyści zostali przeszkoleni przez Amnona Raviva, pierwszego lekarza-klauna na świecie, który ma w tej dziedzinie doktorat. Dla niego śmiech jest bez wątpienia potężną bronią w walce z chorobą. Posiadający doświadczenie wyniesione ze specjalnego szkolenia studenci odwiedzają różne placówki w ramach praktyk lekarskich.

– Kiedy klauni przychodzą i zaczynają odgrywać przedstawienie, dzieci zapominają o bólu. Uwielbiam to – powiedziała jedna z mam małych pacjentów Portia Molokomme.

Dr Raviv jest w Izraelu niezwykle szanowany za 23 lata pracy w dziedzinie tzw. medycyny śmiechu, a dodatkowo wspiera on organizację pozarządową Dr. Heartbeat w tworzeniu własnych programów.

– Organizujemy tutaj treningi, dajemy podstawy pracy, a oni muszą wykorzystywać te fundamenty i dostosowywać je do swoich potrzeb. Każdy przypadek jest inny, tutaj mamy dziesięć dni treningu i uczenie podstaw, które odpowiednio zinterpretowane znajdują zastosowanie niemal w każdej sytuacji – powiedział dr Raviv.

Rozweselanie pacjentów w celach medycznych od dawna stosowane jest w szpitalach dziecięcych w Izraelu, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Europie i Australii. W ostatnich latach liczne badania wykazały, że terapia tego typu zmniejsza lęk i ból u pacjenta oraz pomaga mu lepiej radzić sobie z chorobą i jej konsekwencjami. Bardzo niewiele jest za to badań dotyczących związku między śmiechem a remisją choroby, ale niektóre testy kliniczne wykazały, że śmiech podnosi poziom tlenu w płucach, obniża ciśnienie krwi i redukuje kortyzol – hormon stresu. Nic dziwnego, wszak śmiech postrzegany jest jako naturalny mechanizm antystresowy.

kup artykuly platne