Nie będzie kontrowersyjnego lotniska

 

Sierra Leone anuluje kontrowersyjny projekt lotniska budowanego przez inwestora z Chin. Rząd kraju rozwiązał już wszystkie umowy z chińską firmą budowlaną związane z mającym powstać portem lotniczym. Jak cytują lokalne media, minister rolnictwa Sierra Leone stwierdził, że „nieekonomiczne jest kontynuowanie budowy nowego lotniska, gdy już istniejące są w dużym stopniu niewykorzystane”.

Proponowany międzynarodowy port lotniczy Mamamah miał zostać zbudowany przez China Seventh Group. Miał pociągnąć za sobą również budowę nowego miasta i strefy ekonomicznej w pobliżu lotniska. Obiekt o wartości 318 mln dolarów, zainicjowany w marcu tego roku, planowano ukończyć w 2022 roku. Pomysł jego budowy należał do byłego prezydenta Ernesta Bai Koroma. Niemal natychmiast po jego ogłoszeniu spotkał się z krytyką międzynarodowych instytucji finansowych.

Po wygranych wyborach i przejęciu urzędu nowy prezydent Julius Maada Bio porzucił kontrowersyjny projekt inwestycji. Obecna decyzja jest prawdopodobnie efektem obaw krytyków, którzy twierdzili, że nowy port lotniczy stanowi niepotrzebne obciążenie ekonomiczne dla Afryki Zachodniej. Jednak projekty gospodarcze z Chin równie często stanowią przedmiot krytyki w całej Afryce. Ich przeciwnicy utrzymują, że azjatyckie mocarstwo oferuje pożyczki ogromnych sum, które szybko stają się ciężarem dla afrykańskich rządów.

kup artykuly platne