Odkryta u nietoperzy, ale groźna dla ludzi

 

Nowo zidentyfikowany szczep wirusa Ebola, Bombali, ma potencjał do infekowania ludzkich komórek, jednak wciąż nie wiadomo, jakie objawy może wywoływać u zarażonych. Jak do tej pory nie natknięto się na przypadek pacjenta cierpiącego na tę odmianę wirusa Ebola. Wiadomo jednak, że wywołuje on objawy obejmujące krwawienie wewnętrzne i zewnętrzne, gorączkę, bóle głowy, bóle mięśni, wymioty, biegunkę i silną gorączką krwotoczną, często prowadzącą do śmierci.

– Jeśli chcemy zapobiegać wybuchom epidemii wirusa Ebola, musimy wiedzieć, które gatunki są jego nosicielami mogącymi zarażać ludzi. Pozwoli nam to stworzyć „system wczesnego ostrzegania”, który pomoże w ochronie populacji, co jest nadrzędnym celem naszej pracy – powiedziała dr Tracey Goldstein, zastępca dyrektora One Health Institute w Davis School of Veterinary Medicine na Uniwersytecie Kalifornijskim.

– Chcemy zidentyfikować odmiany wirusa Ebola, które mają genetyczny potencjał powodowania infekcji u ludzi, a następnie nadać im priorytet w celu dalszego badania i interwencji – dodaje główny autor badania Simon Anthony, wirusolog i adiunkt epidemiologii na nowojorskim Uniwersytecie Columbia.

Raport dotyczący nowego szczepu wirusa Ebola opublikowano niedawno w czasopiśmie Nature Microbiology. Wstępne ustalenia zostały ogłoszone przez rząd Sierra Leone w lipcu. Przed tym odkryciem istniało 5 znanych gatunków wirusa Ebola. Najnowsza analiza potwierdza wcześniejsze podejrzenia dotyczące jednej z możliwych dróg rozprzestrzeniania się epidemii, którą są nietoperze.

Zainfekowane nietoperze nie wykazują oznak choroby, ale mogą ją roznosić poprzez ślinę i kał. Inne zwierzęta i ludzie mogą również ulec zakażeniu, np. spożywając wodę, z której korzystały wcześniej nietoperze lub zjadając ich mięso. To ostatnie jest niezwykle popularne w wielu regionach Afryki.

Naukowcy podkreślili, że nowe odkrycie nie oznacza, że ludzie powinni próbować zabijać lub zwalczać nietoperze. W rzeczywistości zachowanie takie może zwiększyć ryzyko transmisji wirusa Ebola, a nie go zatrzymać. Zauważyli również, że nietoperze odgrywają kluczową rolę w zwalczaniu owadów, które mogą przenosić choroby i uszkadzać plony.

kup artykuly platne