Próby już w 2019 roku

 

W drugiej połowie 2019 roku w Singapurze wystartują próby taksówek powietrznych. Będą one przeprowadzone przez niemiecką firmę Volocopter. Wiadomość korporacja ogłosiła na szczycie autonomii i mobilności miejskiej w Paryżu 18 października. Testy będą wspierane przez Singapurskie Ministerstwo Transportu (MOT), Urząd Lotnictwa Cywilnego Singapuru (CAAS) i Radę Rozwoju Gospodarczego (EDB).

Celem prób jest sprawdzenie, czy samoloty z napędem elektrycznym, zwane Volocopters, mogą działać w środowisku miejskim Singapuru. To istotne, ponieważ samolot startuje i ląduje pionowo. Mimo że wyglądem maszyna przypomina helikopter, jest ona oparta na technologii dronów i na dystansie do 30 km może przewozić 2 osoby. Jak powiedział przedstawiciel firmy Volocopter, testy sprawdzą również, czy istnieją trasy realne do zastosowania taksówek powietrznych i jak taka usługa może zostać wdrożona przy użyciu systemu zarządzania ruchem lotniczym.

Nowo skonstruowane samoloty z napędem elektrycznym mogą być sterowane przez pilota lub też odbywać w pełni automatyczne loty zdalnie sterowane z ziemi. Firma poinformowała Channel NewsAsia, że częścią projektu będzie określenie, który tryb lotu będzie najbardziej odpowiedni dla użytkowników w Singapurze. Inne elementy, które należy rozważyć, to wilgotność i klimat tropikalny Singapuru, a także miejsca, w których mogą lądować taksówki lotnicze.

W odpowiedzi na zapytania Channel NewsAsia, MOT i CAAS stwierdziły, że testy będą prowadzone w kontrolowanych lokalizacjach, które zostaną zidentyfikowane w późniejszym terminie. Nie będą to jednak obszary zamieszkałe przez ludzi. Bezpieczeństwo mieszkańców ma być priorytetem całego projektu.

– Nowo badane technologie prawdopodobnie są bezpieczniejsze, cichsze i potencjalnie tańsze niż konwencjonalne helikoptery – wskazuję władze.

Firma Volocopter działa w Niemczech regularnie od 2016 roku. Na razie posiada wstępne pozwolenie, jednak już wkrótce może uzyskać pełną licencją komercyjną z Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego. Od 2017 roku korporacja jest również obecna w Dubaju.

kup artykuly platne