Nielegalny transport 200 000 worków

 

Ogromny transport węgla drzewnego pochodzącego z Somalii dotarł do irackiego portu Umm Qasr – powiedział w wywiadzie dla serwisu VOA lokalny urzędnik ONZ. Jak wynika z wyliczeń, w nielegalnym przemycie kraj stracił ponad 200 000 worków węgla drzewnego.

– Somalia wzywa Irak do zbadania sprawy i wstrzymania odprawy statków przemycających worki węgla drzewnego z naszego kraju – komentuje Harun Maruf – dziennikarz, który wpadł na trop sprawy.

Choć obrońcy przyrody ostrzegają przed negatywnym wpływem pozyskiwania węgla drzewnego, somalijskie drzewa nadal są wycinane z powodu nielegalnego handlu tym surowcem. Jak wynika z szacunków ONZ, co roku z powodu transakcji wartych 120 milionów dolarów wycina się około 2 milionów lokalnych drzew. Jako kluczowych nabywców wskazuje się Zjednoczone Emiraty Arabskie, Bahrajn, Kuwejt i Oman.

W marcu 2018 roku agencja informacyjna DW poinformowała, że na szczycie zorganizowanym przez ONZ w Mogadiszu Somalia zobowiązała się do współpracy z innymi krajami w Afryce i na Bliskim Wschodzie, aby powstrzymać eksport węgla drzewnego. To reakcja na ustalenia, że około 10 milionów dolarów uzyskanych w wyniku nielegalnego handlu tym surowcem prawdopodobnie trafiło do terrorystów z Al-Shabab – somalijskiej komórki Al-Kaidy.

kup artykuly platne