Piłka nożna a wielka polityka

 

Jak oceniają eksperci, Rosja dzięki mundialowi będzie pojawiać się w światowych mediach w neutralnym świetle. Dzięki temu zagraniczni kibice, którzy przyjadą na Mistrzostwa Świata 2018, mogą ocenić kraj bardziej pozytywnie.

– Sam fakt, że Rosja będzie pojawiać się w newsach światowych mediów nie w kontekście negatywnym, w związku z tym, co odbywa się w czasie wyborów lub z działaniami na Ukrainie, lecz w neutralnym kontekście, czyli w związku z wydarzeniami sportowymi, będzie miał pewne znaczenie. Nawet jeśli nie wzmocni pozytywnego wizerunku Rosji, to przynajmniej przesunie akcent z zasadniczo negatywnych tematów politycznych na bardziej neutralne – wyjaśnia politolog Nikołaj Pietrow.

Nie wiadomo jednak, czy pozytywny odbiór utrzyma się przez dłuższy czas po mundialu.

– W 2014 roku, po igrzyskach olimpijskich w Soczi, takiego efektu praktycznie nie było, bo zaraz potem wybuchł kryzys ukraiński. Igrzyska odbyły się w lutym, a w marcu Rosja anektowała Krym. Wówczas wszyscy zapomnieli o olimpiadzie – przypomina Pietrow.

Choć opinia o Rosji nie wpłynie na wielką politykę i kontakty z Zachodem, może przyczynić się do wzrostu turystyki kraju.

– Mundial w niewielkim stopniu wpłynie na dynamikę polityczną, ponieważ wśród tych, którzy tworzą strategię, stosunek do Rosji nie zmieni się na lepsze. Jest ona uważana za kraj, w którym zachodzą nadzwyczaj negatywne procesy w zakresie praw człowieka i w polityki względem krajów sąsiednich. Świadczą o tym chociażby apele ze strony deputowanych Parlamentu Europejskiego o polityczny i dyplomatyczny bojkot ceremonii otwarcia Mistrzostw Świata 2018. Zmienić swoje zdanie o Rosji mogą natomiast kibice, którzy przyjadą na rozgrywki i będą w 11 miastach Rosji oglądać mecze. Jeśli nie dojdzie do jakichś nadzwyczajnych zajść, to raczej na tym poziomie, wśród tych konkretnych ludzi, wizerunek Rosji się poprawi – zauważa naukowiec z uniwersytetu MGIMO Aleksandr Tewdoj-Burmuli, specjalizujący się w badaniu relacji Rosji z krajami UE.

Szacunkowa liczba zagranicznych kibiców, którzy przyjadą do Rosji na mecze Mistrzostw Świata 2018 wynosi 400–600 tysięcy.

Źródło: