Tego nie dokonał dotąd żaden człowiek

 

Jak wynika z informacji przekazanej przez agencję Associated Press, 33-letni Amerykanin z Portland w stanie Oregon Colin O'Brady jako pierwszy człowiek przeszedł całą Antarktydę – samotnie i bez jakiegokolwiek wsparcia. Przejście uważanej dotąd za niemożliwą do pokonania trasy o ponad 1,5 tys. km długości zajęło mu 54 dni. Swoje zmagania transmitował w czasie realnym na Instagramie. O dokonaniu poinformowała żona podróżnika Jenna Besaw.

– Mąż zadzwonił i powiedział wyczerpany, ale szczęśliwy: „Zrobiłem to!”. To był bardzo emocjonalny telefon. Wydawał się przepełniony miłością i wdzięcznością, a naprawdę chciał powiedzieć: „Dziękuję wam wszystkim” – przekazała Besaw.

Colin O'Brady rozpoczął wyprawę 3 listopada. Musiał pokonywać trasę pełną wydm i wałów śnieżnych przeważnie pod górę, z saniami ze sprzętem i zapasami ważącymi 170 kg.

– Wiele razy miałem dość i rozważałem rezygnację. Pewnego dnia czułem się tak wyczerpany i samotny, że byłem bliski zrezygnowania. Ale wtedy przypomniałem sobie słowa otuchy otrzymane od tak wielu ludzi i zmobilizowałem się do dalszego marszu – pisał na Instagramie.

Pierwszy człowiek, który przeszedł całą Antarktydę, nie jest jednak pierwszym, który próbował zmierzyć się z tym kontynentem. Przed nim udało się to kilku osobom, jednak korzystały one ze wsparcia w celu uzupełnienia zapasów lub specjalnych urządzeń, które ułatwiały poruszanie się po śniegu.

kup artykuly platne