Co mogłoby pójść nie tak?

 

Organizowanie wydarzeń sportowych wielkiej skali – jak Mistrzostwa Świata 2018 w piłce nożnej – wiąże się z wieloma potencjalnymi zagrożeniami dla organizatorów, światowych stowarzyszeń piłki nożnej, sponsorów, nadawców, piłkarzy czy fanów.

– Każde wydarzenie sportowe wiąże się z wieloma różnymi rodzajami ryzyka – małymi, dużymi, spodziewanymi lub nie. Istnieje tylko jedna pewność: nikt nie poradzi sobie z tymi wszystkimi zagrożeniami na własną rękę. Jednocześnie organizator ma obowiązek zadbania o ubezpieczenie. Bez niego nie byłoby mundialu, igrzysk olimpijskich i żadnego zorganizowanego sportu – wyjaśnia dyrektor zarządzający ds. produktów korporacyjnych Allianz Polska Andrzej Liwacz.

Choć jeszcze żaden mecz Mistrzostwa Świata 2018 w piłce nożnej nigdy nie został przerwany, ewentualność takiej sytuacji – spowodowana chociażby pogodą, klęskami żywiołowymi, epidemiami czy atakami terrorystycznymi – postawiłaby pod znakiem zapytania zaplanowane w czasie transmisji telewizyjnych bloków reklamowych, co wiązałoby się ze stratami finansowymi dla firm na całym świecie.

Opóźnienie lub nawet odwołanie ważnego wydarzenia sportowego to zawsze indywidualna kwestia organizatorów. W przypadku Mistrzostwa Świata 2018 w Rosji kluczowymi czynnikami ryzyka mogłyby być chuligaństwo i terroryzm. Cztery lata temu – podczas mundialu w Brazylii – był to wirus Zika.

Dodatkowo istnieje możliwość narażenia zdrowia lub życia kibiców i innych osób uczestniczących w wydarzeniach sportowych. Tu przykładów jest wiele: od zranienia podczas zamieszek na stadionie, po obrażenia uczestników w czasie meczów z powodu nieprzestrzegania zasad bezpieczeństwa przez organizatora.

infoplanet wydarzenia sport mistrzostwa swiata co nie tak plakat

Dlatego branża ubezpieczeniowa przygotowuje dla organizatorów wielkich wydarzeń sportowych kompleksową ochronę. Według szacunków Lloyd's, wartość takiego ubezpieczenia w czasie Mistrzostw Świata w Afryce Południowej w 2010 roku to około 9 miliardów dolarów, w tym ok. 4,8 miliardów dolarów w odniesieniu do samych stadionów i obiektów sportowych.

– Te sumy ubezpieczeń prawdopodobnie zostaną w tym roku przekroczone w Rosji, biorąc pod uwagę wysoki poziom inwestycji i ryzyka z nimi związanych. Według oficjalnych doniesień, wydatki Rosji na tegoroczne Mistrzostwa Świata wynoszą około 12 miliardów dolarów. Kwota ta jednak nie obejmuje kosztów budowy i renowacji stadionów oraz infrastruktury– ocenia Andrzej Liwacz.

Źródło: Informacja z serwisu infoWire.pl