W indyjskich szkołach pojawią się kamery dla rodziców

 

W 22-milionowym New Delhi – stolicy Indii – zakupiono 100 000 kamer. Do czerwca przyszłego roku maja one zostać zainstalowane w miejscowych szkołach, by umożliwić rodzicom zdalne sprawowanie opieki nad swoimi dziećmi i obserwowanie ich za pomocą telefonów komórkowych.

Kamery będą tworzyć system elektronicznego nadzoru, który jednocześnie wypełni obietnicę wyborczą Partii Zwykłego Człowieka. Ugrupowanie złożyło ją w 2015 roku przed wyborami samorządowymi, które następnie wygrało bezwzględną większością.

Protest przeciw tak rozbudowanemu monitoringowi zgłasza opozycja, która dostrzega w nim rodzaj „drastycznej inwigilacji”. Jak twierdza przeciwnicy partii rządzącej, tak ukształtowana kontrola nie wpłynie korzystnie na młodzież szkolną.

Zainstalowanie 100 000 kamer to już kolejne obostrzenie na rzecz bezpieczeństwa wprowadzone na terenie New Delhi. Wcześniej, w 2007 roku, z uwagi na nadużycia seksualne zgłaszane w szkołach podstawowych, miejscowe władze wydały w 512 szkołach publicznych zakaz zatrudniania jako nauczycieli mężczyzn, co wywołało wówczas liczne protesty.

Na system kamer władze wydały 1,75 mld rupii, czyli 22 mln euro.

Źródło: