Rozwój technologii a rynek pracy

 

Jak podaje serwis BBC, w wyniku rozwoju robotyzacji do 2022 roku zniknie 75 mln miejsc pracy na świecie. Jednak na ich miejsce powstanie133 mln nowych. Zdaniem ekspertów znikną zawody, takie jak pracownik poczty czy kasjer, a na ich miejsce wzrośnie zapotrzebowanie na nauczycieli i programistów.

– Dzięki robotom i zastosowaniu nowoczesnych algorytmów na istniejących stanowiskach poprawi się wydajność pracy. Rozwój technologii informatycznych umożliwi lepsze gospodarowanie zasobem siły roboczej m.in. poprzez przesuwanie pracowników do nowych rodzajów zajęć – dodaje BBC, powołując się na raport Światowego Forum Ekonomicznego.

Zmiany spowodują, że rynek pracy zacznie doceniać doszkalanie się i doskonalenie kwalifikacji. Dlatego oprócz analityków, programistów i specjalistów ds. mediów społecznościowych, potrzebne będą również osoby wykonujące zawody bazujące na „cechach ludzkich”. Chodzi m.in. o nauczycieli i pracowników usług.

– Jednocześnie, jak wskazuje Światowe Forum Ekonomiczne, wiele zawodów stanie się zbędnych. Roboty płynnie zastąpią pracowników firm księgowych, pocztowych, robotników fabryk, kasjerów, osoby wykonujące funkcje sekretarskie – wyliczono.


Źródło: 


kup artykuly platne