Gdzie nie warto robić zdjęć?

 

Jak wynika z badania opublikowanego w lipcowo-sierpniowym wydaniu czasopisma Journal of Family Medicine and Primary Care, w okresie od października 2011 roku do listopada 2017 roku podczas robienia selfie na całym świecie zginęło 259 osób. Autorzy badania – naukowcy z Instytutu Nauk Medycznych All India i Indian Institute of Technology Kanpur – przeanalizowali zebrane z angielskojęzycznych artykułów prasowych przypadki śmierci związane z selfie.

– Śmierć związana z selfie została zdefiniowana jako przypadkowy zgon, który następuje podczas robienia sobie zdjęcia – stwierdza artykuł.

Niestety, liczba takich przypadków w ostatnich latach zdecydowanie wzrasta. W 2011 roku naukowcy odkryli 3 zgony związane z selfie, w 2013 roku – 2, w 2014 roku – 13, w 2015 roku – 50, w 2016 roku – 98, a w 2017 roku – 93. Najczęstsze przypadki śmierci to utonięcie, wypadki drogowe i upadek z wysokości. Najwięcej wypadków odnotowano w Indiach, Rosji, Stanach Zjednoczonych i Pakistanie.

Zdecydowana większość ofiar związanych z selfie (około 72,5%) to mężczyźni. Naukowcy uważają, iż są oni bardziej skłonni do ryzykownych zachowań podczas wykonywania zdjęć.

– Projekt o nazwie selfiecity pozwolił ustalić, że kobiety wykonują więcej zdjęć typu selfie w porównaniu do mężczyzn. Jednak są one mniej skłonne do ryzykownych i nieodpowiedzialnych zachowań, co uzasadnia wynik statystyk – stwierdzili naukowcy.

W związku z odkryciami naukowcy zalecili utworzenie „stref bez selfie” na obszarach turystycznych. Mają one obejmować miejsca, takie jak zbiorniki wodne, szczyty górskie i wysokie budynki.

Co więcej, wiele zgonów związanych z selfie nie zostało zgłoszonych, gdyż badania obejmowały jedynie anglojęzyczne doniesienia prasowe. Inne przypadki śmierci tego typu mogły być zgłaszane w różnych kategoriach wypadków.

– Chociaż nasze badania zgromadziły największą liczbę zgonów i incydentów do tej pory, jest to tylko wierzchołek góry lodowej. Nie jest znana liczba rannych w tego typu incydentach – napisano w raporcie.

Zgony i wypadki związane z selfie w ostatnich latach coraz częściej pojawiają się na pierwszych stronach gazet. W czerwcu tracąc równowagę po zrobieniu zdjęcia z tarasu widokowego w Portugalii wypadła australijska para, ginąc w wyniku wypadku. W ubiegłym roku przy próbie selfie obok lądowiska w Meksyku przez mały samolot zostały zabite 2 młode kobiety. Natomiast w styczniu tego roku w Hyderabad w Indiach przez pociąg został potrącony mężczyzna – śmiałek stał obok toru kolejowego próbując zrobić sobie zdjęcie. Na szczęście udało mu się przeżyć wypadek.

kup artykuly platne