Rozmowa podczas szczytu APEC

   • W czasie szczytu APEC Barack Obama spotkał się z Wladimirem Putinem
  • Tematem rozmów były Syria i Ukraina
  • Spotkanie przywódców trwało dokładnie cztery minuty 

W czasie szczytu państw Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC) ustępujący prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama spotkał się z prezydentem Rosji Wladimirem Putinem.

Spotkanie przywódców trwało dokładnie cztery minuty. Jak poinformowały biura prasowe obu prezydentów, tematem rozmów były Syria i Ukraina.

– Prezydent Obama wezwał prezydenta Putina do wypełniania zobowiązań wynikających z rozejmu zawartego w Mińsku. Podkreślił zaangażowanie Stanów Zjednoczonych i ich parterów na rzecz suwerenności Ukrainy. Zaapelował o kontynuację inicjatyw, wspólnie z szerszą społecznością międzynarodową, w celu zminimalizowania przemocy i ulżenia cierpieniom Syryjczyków – podał w komunikacie rzecznik Białego Domu.

– Bez względu na to, iż dialog bywał czasami niełatwy, a czasami było wręcz trudno współpracować, to odnosiliśmy się z szacunkiem do siebie i do stanowiska, jakie zajmowaliśmy. Powiedziałem mu podczas dzisiejszej rozmowy, że będziemy radzi ujrzeć go w Rosji, jeśli tylko będzie chciał, mógł czy pragnął przybyć – skomentował rozmowę prezydent Rosji podczas spotkania z dziennikarzami.

Według rzecznik Kremla Dmitrija Pieskowa, przywódcy zapowiedzieli także kontynuację współpracy do końca kadencji obecnej administracji USA.

– W tym kontekście uzgodniono dalsze kontakty Ławrowa i Kerry'ego – oświadczył Pieskow.