Ich wartość spadła o 73 mld dolarów

 

W ciągu ponad tygodnia wartość akcji Facebooka spadła 13,5%, co daje o 73 mld dolarów mniej. To efekt nielegalnego wykorzystania danych prawie 50 mln użytkowników serwisu przez firmę Cambridge Analytica i prowadzonych w tej sprawie dochodzeń, których wszczęcie potwierdziła amerykańska Federalna Komisja Handlu.

Kwota spadku jest równa jej wartości giełdowej z 2012 roku, gdy akcje serwisu debiutowały na Wall Street. Wcześniej inwestorzy wyceniali jego akcje na 500 mld dolarów, co zapewniało Facebookowi piąte miejsce na liście najbardziej wartościowych firm w Stanach Zjednoczonych. Obecnie uplasował się on na miejscu szóstym, za holdingiem Warrena Buffeta Berkshire Hathaway.

Przesłuchania w sprawie bezprawnego przekazania danych przez Facebooka prowadzą równocześnie komisje sądownictwa i handlu Senatu USA oraz komisja handlu Izby Reprezentantów. Jeśli potwierdzą one naruszenie zasad w zakresie konieczności uzyskania wcześniejszej zgody użytkowników na przetwarzanie ich danych przez strony trzecie, firma może zostać obciążona grzywną sięgającą nawet 40 tys. dolarów za każde naruszenie.

Źródło: