Prezydent witany z honorami

 

Prezydent Andrzej Duda przybył w czwartek do Akademii Wojskowej West Point, gdzie powitał go rektor uczelni generał Robert L. Caslen. Ceremonia powitania odbyła się na dziedzińcu Taylor Hall. Orkiestra kadetów odegrała hymny Rzeczpospolitej Polskiej i USA.

Prezydent wygłosi tego dnia wykład dla kadetów na temat historii, a także obecnego stanu relacji polsko-amerykańskich, a wcześniej złoży wieniec pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki.

Szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski zaznaczył, że będzie to pierwszy wykład polskiego prezydenta w West Point. Szczerski poinformował, że wykład będzie dotyczył "wspólnej historii polsko-amerykańskiej, opartej o biografię Kościuszki, ale także współczesnych wyzwań bezpieczeństwa międzynarodowego i konieczności utrzymania współpracy polsko-amerykańskiej w zakresie bezpieczeństwa globalnego".

West Point to amerykańska uczelnia wojskowa mieszcząca się w byłym forcie wojsk lądowych USA. Akademia jest położona w mieście West Point nad rzeką Hudson, kilkadziesiąt kilometrów na północ od Nowego Jorku. Jest to najstarsza instalacja wojskowa w Stanach Zjednoczonych o powierzchni ok. 65 km kwadratowych. Miejsce na konstrukcję fortu wybrał Georg Washington, a fortyfikacje zaprojektował Tadeusz Kościuszko.

Z West Point Marzena Kozłowska

Źródło: