Aung San Suu Kyi pozbawiona odznaczenia Oksfordu

 

Lokalne władze brytyjskiego miasta Oksford odebrały birmańskiej przywódczyni Aung San Suu Kyi najwyższe odznaczenie. Powodem jest bezczynność laureatki Pokojowej Nagrody Nobla podczas obecnego kryzysu z muzułmańską mniejszością Rohingjów.

Decyzję w tej sprawie rada miejska podjęła w poniedziałek wieczorem. Była ona jednomyślna.

"Gdy Aung San Suu Kyi w 1997 roku otrzymała odznaczenie Freedom of the City, uosabiała wartości tolerancji i internacjonalizmu Oksfordu" – napisała rada miejska w oświadczeniu. Suu Kyi za rządów junty w Birmie łącznie przez 15 lat przebywała w areszcie domowym.

"Z powodu jej bezczynności wobec prześladowania mniejszości Rohingjów podjęliśmy bezprecedensową decyzję o odebraniu jej najwyższego odznaczenia tego miasta" – podkreśliły włade.

Dodały, że ci, którzy przymykają oko na przemoc, niszczą własną reputację.

Pod koniec września prestiżowy Uniwersytet Oksfordzki, na którym Aung San Suu Kyi studiowała w latach 60., postanowił usunąć jej portret.

Birmańska przywódczyni i pokojowa noblistka z 1991 roku jest krytykowana za brak empatii wobec Rohingjów, uważanych za jedną z najbardziej prześladowanych mniejszości na świecie.

Ok. 900 tys. Rohingjów z Birmy jest stłoczonych w największym obozie dla uchodźców na świecie, na południu Bangladeszu. Ok. 620 tys. z nich od końca sierpnia uciekło z Birmy w wyniku operacji sił bezpieczeństwa w stanie Arakan (Rakhine).

Wojsko birmańskie twierdzi, że operacja wojskowa w zamieszkanym przez Rohingjów stanie była konieczna ze względu na bezpieczeństwo narodowe, gdy 25 sierpnia rebelianci z Arakańskiej Armii Zbawienia Rohingjów (ARSA) zaatakowali 30 placówek wojskowych w tym regionie. ONZ i USA uznały operację wojska za przykład czystki etnicznej. Organizacje broniące praw człowieka oskarżyły birmańskie siły bezpieczeństwa o zabójstwa, tortury, gwałty i podpalenia.

Źródło: