Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych przebywa w Rydze

– Jesteśmy całkowicie, dokładnie i stuprocentowo zaangażowani w wypełnianie naszych natowskich zobowiązań, a zwłaszcza tych wynikających z artykułu piątego Traktatu Północnoatlantyckiego o przyjściu z pomocą każdemu krajowi będącemu obiektem agresji – powiedział Joe Biden w stolicy Łotwy. – Chciałbym, żeby było to całkowicie jasne dla wszystkich obywateli państw bałtyckich.

Wiceprezydent USA odniósł się w ten sposób do słów Donalda Trumpa. Republikański kandydat na prezydenta nazywa NATO „organizacją przestarzałą”. Ostatnio mówił nawet, że jako przywódca Stanów Zjednoczonych wcale nie ruszałby bezwarunkowo na pomoc krajom bałtyckim w przypadku rosyjskiej inwazji. Najpierw dobrze przyjrzałby się temu, czy „wypełniają one swoje zobowiązania”. Donald Trump zapowiada też dobre stosunki z Władimirem Putinem i powstrzymuje się od krytykowania go za aneksję Krymu.

– Takich komentarzy nie można traktować poważnie – przekonywał Biden przed spotkaniem z prezydentami Litwy, Łotwy i Estonii. Z głowami państw bałtyckich amerykański polityk rozmawiać będzie o bezpieczeństwie regionalnych i o stosunkach z Rosją.