Powszechny dostęp do 2030 roku

 

Według Światowej Organizacji Zdrowia jedna na trzy osoby na świecie nie ma dostępu do toalety, a podstawowych udogodnień sanitarnych, takich jak toaleta czy nawet latryna wciąż nie ma 2,3 mld ludzi. Spośród nich 892 mln osób nadal korzysta z otwartej przestrzeni, rynsztoków, krzaków lub otwartych zbiorników wodnych.

W poniedziałek, 19 listopada, ONZ obchodzi światowy dzień toalety, który ma zwrócić uwagę na pilną potrzebę zapewnienia tego podstawowego udogodnienia sanitarnego każdemu człowiekowi. Jak ostrzega organizacja, niebezpieczne warunki sanitarne stanowią ogromne obciążenie ekonomiczne.

W poniedziałek, 5 listopada, Bill Gates był w Pekinie, by uruchomić futurystyczną toaletę. Jest ona gotowa do sprzedaży, a pomysł na jej uruchomienia został wypracowany w trakcie projektów badawczych finansowanych przez fundację założyciela Microsoftu. Do tej pory Gates wydał około 200 milionów dolarów na jego rozwój.

– Niebezpieczne warunki sanitarne stanowią ogromne obciążenie ekonomiczne. Szacunki określają straty na ponad 223 mld rocznie w utraconej produktywności i wynagrodzeniach. Obecna toaleta po prostu wysyła odpady do wody. To nie jest kanalizacja sanitarna, więc zbiera zarówno ciecz, jak i substancje stałe i działa na nie chemicznie lub spala, by powstał popiół, który nie pachnie i nie roznosi chorób – wyjaśniał Bill Gates.

Co więcej, miliarder wraz z zespołem naukowców zamierza rozwiązać problem braku dostępu do toalety, z którym codziennie borykają się ludzie w krajach rozwijających się. Jak przekonują raporty, świat nie zapewnieni jednak zrównoważonego zarządzania urządzeniami sanitarnymi i wodą dla wszystkich do 2030 roku.

kup artykuly platne