Najbardziej wpływowa kobieta w historii według BBC

 

Polska chemiczka i dwukrotna laureatka Nagrody Nobla Maria Skłodowska-Curie została wybrana najbardziej wpływową kobietą w historii w plebiscycie brytyjskiego magazynu BBC History. Jako liderka zestawienia pokonała afroamerykańską działaczkę na rzecz praw człowieka Rosę Parks i przywódczynię brytyjskich sufrażystek Emmeline Pankhurst.

Maria Skłodowska-Curie może się pochwalić niebywałym szeregiem dokonań. Była pierwszą kobietą, która była laureatką Nagrody Nobla, pierwszą kobietą-profesorem na Uniwersytecie w Paryżu i pierwszą osobą – zwracam uwagę: osobą, nie tylko kobietą – która otrzymała Nobla po raz drugi. Zmieniła świat nie raz, a dwa razy – wyjaśniała zgłaszająca kandydaturę Polki szefowa Brytyjskiego Stowarzyszenia Historii Nauki Patricia Fara.

Jak podkreślała Fara, Maria Skłodowska-Curie nie tylko walczyła o uznanie jako kobieta, ale również pokonała przeszkody wynikające z prześladowania patriotycznej rodziny pod rosyjskim zaborem i bycia cudzoziemką.

– Polka była kobietą zarówno czynu, jak i intelektu, a w trakcie pierwszej wojny światowej pomagała wyposażyć mobilne ambulatoria w narzędzia do prześwietleń, a nawet sama siadała za kierownicą, prowadząc je na linię frontu – wskazuje badaczka.

W plebiscycie BBC na najbardziej wpływową kobietą w historii znalazło się 100 kobiet zgłoszonych przez 10 brytyjskich historyczek. Wśród nich były również: matematyczka Ada Lovelace, Florence Nightingale uznawana za twórczynię pielęgniarstwa, brytyjska premier Margaret Thatcher, pierwsza kobieta-pilot Amelia Earhart, Matka Boska, pisarka Jane Austen i księżna Diana. Wyboru dokonywali czytelnicy magazynu BBC History w głosowaniu.

Źródło: