Komentarz wiceministra Konrada Szymańskiego

   • Wiceminister Spraw Zagranicznych Konrad Szymański skomentował słowa Migalskiego
  • Zdaniem wiceszefa resortu Polacy nie mogą wracać do kraju pod przymusem
  • Z tego względu polski rząd powinien zabiegać po Brexicie o interesy Polaków na Wyspach 

Polacy z Wielkiej Brytanii nie mogą wracać do kraju pod przymusem – mówił wiceszef SZ Konrad Szymański w telewizji internetowej „Rzeczpospolita”. Jak dodał, rząd musi robić wszystko, aby warunki życia w Polsce były na tyle atrakcyjne, by ludzie nie wyjeżdżali, ale nawet by wracali.

W ten sposób wiceminister spraw zagranicznych skomentował słowa byłego europosła Marka Migalskiego, zdaniem którego polski rząd nie powinien zabiegać po Brexicie o interesy Polaków na Wyspach, bo wtedy może skłonić ich do powrotu.

– Polski rząd musi robić wszystko, aby warunki życia w Polsce były na tyle atrakcyjne, by ludzie nie wyjeżdżali, ale nawet by wracali – powiedział Szymański. – Nie możemy jednak pozwolić na to, by powodem tych powrotów była dyskryminacja w jednym z krajów UE, nawet najbardziej przyjaznym, te powody musza być pozytywne, ludzie powinni wracać wtedy, kiedy uznają że warto wracać z powodu ich własnych życiowych wyborów – dodał.

Stąd, jak powiedział, „Polska nie może zgodzić się, by Polacy wracali do kraju pod przymusem”.

– Nie ma żadnej gwarancji, że Polacy ewentualnie dyskryminowani z powodu złego porozumienia w sprawie Brexitu wrócą akurat do Polski – zwracał uwagę Szymański. – Mogą przenieś się do Irlandii, do Holandii, do jakiegokolwiek innego kraju UE – zaznaczył.

Źródło: Kurier PAP – www.kurier.pap.pl