Potwierdzenie możliwe już w listopadzie

 

Główny negocjator Brexitu Michel Barnier ogłosił, że umowa w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej może zostać zawarta w ciągu 6-8 tygodni. Dodał też, że jeśli obie strony wykażą się realizmem, do porozumienia w sprawie warunków Brexitu może dojść już na początku listopada. Z nieoficjalnych źródeł wynika, że możliwe jest zwołanie jednorazowego szczytu przywódców Unii Europejskiej właśnie w połowie tego miesiąca. Obie strony porozumienia mają nadzieję na finalizację umowy i uzgodnienie zasad przyszłej współpracy gospodarczej przed zbliżającym się szczytem przywódców UE. Jak ocenił Barnier, jest to niezbędne, aby zapewnić parlamentom Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej wystarczająco dużo czasu na rozpatrzenie wniosków przez planowanym odejściem Wyspiarzy 29 marca 2019 roku.

Niestety brytyjska premier Theresa May stanęła w obliczu masowego buntu Partii Konserwatywnej, sprzeciwiającej się jej wizji przyszłych stosunków z UE. Były minister ds. Brexitu Steve Baker twierdzi, że sprzeciw podczas planowanego na listopad głosowania może wyrazić aż 80% głosujących członków ugrupowania. Niektórzy członkowie Konserwatystów wciąż namawiają premier na zmianę zdania, mówiąc, że uzgodnione w lipcu propozycje, pozwalające Wielkiej Brytanii na pozostanie w strefie wpływów handlowych UE, nie będą wspierane przez Parlament.

Baker oświadczył, że nieuwzględnienie przez Theresę May zdania wielu parlamentarzystów zagrozi „katastrofalnym podziałem” partii. Kluczowym argumentem wysuniętym przez posłów przeciwnych porozumieniu w Chequers jest fakt, że ich postulaty nie zostaną przyjęte przez UE, ponieważ dąży ona do innych poziomów dostępu do rynku i zobowiązań w odniesieniu do towarów i usług. Porozumienie to doprowadziło już do rezygnacji ówczesnego sekretarza ds. Brexitu Davida Davisa oraz byłego ministra spraw zagranicznych Borisa Johnsona, którzy nadal krytykowali kierunek polityki rządu. Johnson wzbudził kontrowersję w niedzielnym wydaniu gazety „Mail”, nazywając plan brytyjskiej premier  „kamizelką samobójczą” Wielkiej Brytanii z detonatorem w rękach Brukseli.

kup artykuly platne