Petycja z 150 tys. podpisów

   • Stworzono internetową petycję o wycofanie zaproszenia królowej Elżbiety II dla Trumpa
  • W ciągu zaledwie kilku godzin podpisało się pod nią ponad 150 tys. osób
  • Twórcy inicjatywy wyczerpująco uzasadniają swoje stanowisko 

W niedzielę stworzono internetową petycję o wycofanie zaproszenia królowej Elżbiety II na osobistą wizytę amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa podczas jego pobytu w Wielkiej Brytanii. W ciągu zaledwie kilku godzin podpisało się pod nią ponad 150 tys. osób.

Zdaniem organizatorów inicjatywy, nie jest ona jednoznaczna z wyrażeniem braku akceptacji przyjazdu prezydenta USA do kraju. Jednakże nie powinien on być przyjęty przez królową Elżbietę II i innych członków rodziny królewskiej.

– Dobrze udokumentowana mizoginia i wulgarność Trumpa dyskwalifikują go z bycia przyjętym przez Jej Królewską Mość lub księcia Walii. W związku z tym w trakcie swojej kadencji jako prezydenta Donald Trump nie powinien otrzymać zaproszenia do złożenia oficjalnej wizyty państwowej w Wielkiej Brytanii. Byłoby to zawstydzające dla Jej Królewskiej Mości – uzasadniają swoje stanowisko twórcy petycji.Petycja jest o tyle istotna, że zgodnie z brytyjskimi przepisami wszystkie inicjatywy, które zbiorą ponad 10 tys. podpisów, otrzymają oficjalną odpowiedź rządu. Natomiast postulaty społecznem, które uzyskają poparcie ponad 100 tys. osób, mogą być przedmiotem debaty parlamentarnej.