Głosowanie po trzecim czytaniu projektu

   • Wczoraj brytyjska niższa izba parlamentu poparła rządowy projekt ustawy dot. Brexitu
  • Za przyjęciem dokumentu zagłosowało 494 posłów Izby Gmin
  • Rozstrzygnięcie ocenił minister ds. Brexitu David Davis 

Wczoraj o 21 czasu polskiego po trzecim czytaniu brytyjska niższa izba parlamentu poparła rządowy projekt ustawy upoważniającej premier Theresę May do zainicjowania procedury wyjścia z Unii Europejskiej. Za przyjęciem dokumentu zagłosowało 494 posłów Izby Gmin, przynależących przede wszystkim do rządzącej Partii Konserwatywnej i opozycyjnej Partii Pracy. Sprzeciwiło się mu zaś 122 deputowanych, zwłaszcza ze Szkockiej Partii Narodowej, Liberalnych Demokratów, a częściowo również Partii Pracy.

– Byliśmy dzisiaj świadkami historycznego głosowania: udzielenia poparcia większości dla rozpoczęcia negocjacji dotyczących naszego wyjścia z Unii Europejskiej i nowego, silnego partnerstwa z państwami członkowskimi. To była poważna, zdrowa debata, w której wzięli udział posłowie reprezentujący wszystkie części Wielkiej Brytanii i szanuję ich silne poglądy, po wszystkich stronach. Teraz nadszedł czas, abyśmy wszyscy – niezależnie od tego, jak głosowaliśmy w referendum – zjednoczyli się w staraniu, aby to ważne zadanie zakończyło się sukcesem dla naszego kraju – ocenił minister ds. Brexitu David Davis w oświadczeniu wydanym po głosowaniu.

Teraz ustawa, składająca się zgodnie z intencją premier Theresy May z dwóch punktów, została skierowana do dalszych prac w Izbie Lordów. Następnie w obu izbach pod ostateczne głosowanie będą poddane ewentualne poprawki.