Najlepsza maszyna marketingowa na świecie

 

Zdaniem eksperta Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych dr Łukasza Jasiny, średniej wielkości kraje, takie jak Polska, samodzielnie są słabo rozpoznawalne.

– Mamy naszych wielkich nieżyjących Polaków: Marię Skłodowską-Curie, Chopina, papieża Jana Pawła II. Mamy Lecha Wałęsę mimo wszystkich kontrowersji, ale nie mamy tej codziennej rozpoznawalności – stwierdził.

Jak powiedział, w odróżnieniu od prezydenta Stanów Zjednoczonych czy przedstawicieli brytyjskiej rodziny królewskiej, „są rozpoznawalni zawsze i wszędzie”. Ich pobyt w Polsce pokazuje, zdaniem analityka PISM, że Polska jest krajem ciekawym, o który warto zabiegać i który warto odwiedzać.

Jasina zauważył, że William, książę Cambridge, drugi w kolejce do tronu, a więc być może przyszły król Wilhelm V, jest najczęściej podróżującym członkiem brytyjskiej rodziny królewskiej.

Rodziny, która – jak twierdzi – jest jedną z „najlepszych maszyn marketingowych na całym świecie”. Dlatego jego zdaniem w przypadku zaczynającej się w poniedziałek wizyty można mówić o jej potencjale marketingowym.

– Użycie polskiego sztućca, założenie polskiej sukni przez księżną Cambridge czy odwiedzenie polskiej fabryki już jest dla nas niesamowicie fajnym sposobem na to, aby poprawić sytuację ekonomiczną którejś z polskich firm – zauważył dr Jasina.

Zapewnił też, że nad tym pracują sztaby ludzi.

– Mam nadzieję, że zarówno Brytyjczycy jak i Polacy już parę takich efektownych spotkań czy też promocji zaplanowali – powiedział. – Wizyta księcia Williama ma zresztą nie tylko cel promocyjny. Ona ma nie tyle pokazywać, że Polska jest fajnym krajem, ale ma pokazywać, że Polska jest ważnym krajem dla Wlk. Brytanii – dodał.

Jego zdaniem należy wziąć pod uwagę fakt, że na Wyspach „praktycznie niczego nie robi się bez chęci osiągnięcia celu wewnętrznego”.

– Wielka Brytania chce pokazać swoim mieszkańcom polskiego pochodzenia, że Polska ma dla niej duże znacznie, po drugie chce pokazać, że Wielka Brytania Polskę docenia – podsumował.

Para książęca zaczyna wizytę w Polsce w Warszawie w południe w poniedziałek, 17 lipca. W stolicy zostanie podjęta przez prezydenta Andrzeja Dudę i pierwszą damę Agatę Kornhauser-Dudę w Pałacu Prezydenckim na Krakowskim Przedmieściu. Książę William i księżna Kate odwiedzą także Muzeum Powstania Warszawskiego, Łazienki Królewskie w Warszawie, były niemiecki obóz koncentracyjny Stutthof na Pomorzu oraz gdański Długi Targ i Teatr Szekspirowski.

Źródło: