Koncerny internetowe przeciw ACTA2

 

W przyszłym tygodniu Parlament Europejski będzie głosować nad nową dyrektywą UE o prawie autorskim ACTA2. Jak wynika z nieoficjalnych ustaleń gazety „Rzeczpospolita”, w związku z zapowiadanymi zmianami w prawie duże serwisy z branży internetowej mogą organizować demonstracyjne zawieszenia działania lub nawet zamknięcia.

– Branża internetowa na czwartek szykuje akcję, która ma pokazać jej sprzeciw wobec zmian w prawie UE. Zakładają one powstanie systemu, w ramach którego internetowi potentaci, jak Google czy Facebook, musieliby dzielić się z wydawcami i twórcami przychodami, które osiągają z tytułu udostępniania np. piosenek, artykułów czy zdjęć. W wyniku planowanej na czwartek akcji zablokowanych dla użytkowników może zostać wiele serwisów internetowych lub część ich funkcji w całej Europie. Nasi informatorzy mówią o niemieckiej Wikipedii, a w Polsce – o YouTubie. Mowa jest także o czasowym wyłączeniu wyszukiwarki Google’a czy Facebooka – donosi „Rzeczpospolita”.

Jak wyjaśniają dziennikarze gazety, zawieszenia działania lub zamknięcia witryn w sieci mają pokazać siłę koncernów internetowych. W ten sposób chcą one narzucić zasady, według których będą rozliczać się z twórcami i wydawcami z wpływów generowanych na swoich portalach.

– Akcja ma pokazać, że dyrektywa doprowadzi do ograniczenia swobody wymiany treści w sieci – mówi anonimowo pracownik jednej z firm.

Jednak ani biuro prasowe Facebooka, ani rzecznik Google w Polsce nie potwierdza zaangażowania firmy w protest przeciw wprowadzeniu w życie nowej dyrektywy UE o prawie autorskim ACTA2. Zdecydowane poparcie dla niej wyrażają jednak twórcy, którzy zamierzają przekazać do prezydenta i premiera list otwarty z apelem o poparcie prawa UE.

– Dzisiaj koncerny internetowe są tak silne, że narzucają nam model, w jakim chcą się rozliczać z ogromnych wpływów generowanych przez dobra kultury. To się musi zmienić i potrzebujemy do tego wsparcia polityków, nasz głos musi zostać usłyszany – mówi muzyk Marek Kościkiewicz, członek inicjatywy „Razem dla Kultury”.

kup artykuly platne