Zmarła matka i żona prezydentów USA Barbara Bush

 

Jak wynika z informacji uzyskanej od rzecznik rodziny Bush, w wieku 92 lat w otoczeniu rodziny zmarła żona prezydenta USA – Barbara. Jej odejście było konsekwencja pogorszenia się stanu zdrowia na skutek przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, o którym rodzina informowała media już wcześniej. Była Pierwsza Dama po serii hospitalizacji zrezygnowała z dalszego leczenia i poprosiła o ograniczenie odczuwania bólu.

Barbara Bush to jedyna kobieta, która doświadczyła zaprzysiężenia na prezydenta USA zarówno swego męża, jak i syna. Ponadto wraz z George’em Bushem zapoczątkowała jedną z najważniejszych dynastii politycznych w Ameryce, z której pochodzą m.in. prezydenta George W. Bush oraz Jeb Bush, będący gubernatorem Florydy.

– Powszechnie lubiana za bezpretensjonalność, prostotę i cięty język Barbara Bush cieszyła się o wiele większą popularnością niż jej mąż. Wniosła do Waszyngtonu babciną staroświeckość ze swą słynną siwizną i sztucznymi perłami na szyi, jej znakiem markowym – wspomina agencja Associated Press.

Angażowała się w działalność charytatywną, walczyła z białaczką i wtórnym analfabetyzmem i niskim poziomem czytelnictwa, dzięki wsparciu fundacji Barbara Bush Foundation for Family Literacy.

– Matka była niesamowitą Pierwszą Damą, która podarowała lekkość, miłość i zamiłowanie do czytelnictwa milionom ludzi. Do końca zmuszała nas do zachowania czujności, nie przestając pobudzać do śmiechu – stwierdził w oświadczeniu po śmierci Barbary George W. Bush.

Źródło: