Ich rywalem jest Australia?

 

Australia stworzy wielomiliardowy fundusz przeznaczony na budowę infrastruktury wysp Pacyfiku – ma to być widoczna próba przeciwstawienia się rosnącym wpływom Chin. Jak określił to w przemówieniu premier Scott Morrison, celem jest „przywrócenie Pacyfiku do centrum australijskiej polityki zagranicznej”. Kraj ma przeznaczyć na inwestycję około 2 mld dolarów.

Mimo to, Pekin twierdził, oba kraje nie są rywalami. Jak ocenił po spotkaniu z australijską minister spraw zagranicznych Marise Payne w Pekinie czołowy chiński dyplomata Wang Yi, oba kraje powinny współpracować na Pacyfiku.

Relacje między Chinami i Australią stały się napięte w związku z oskarżeniem Chińczyków o ingerowanie w australijską politykę. Wizyta Payne była zatem postrzegana jako próba złagodzenia napięć.

– Odbyłam cenne i szczere rozmowy z panem Wangiem. Oba kraje poradzą sobie z wzajemnymi różnicami – stwierdziła minister.

Szacuje się, że Chiny od 2011 roku zainwestowały w regionie około 1,3 mld dolarów, co czyni Pekin drugim największym graczem w regionie zaraz po Australii, która w tym samym okresie przeznaczyła na inwestycje już ponad 2 mld dolarów.

kup artykuly platne