Brak głównych stron konfliktu

 

Chiny nie wezmą udziału w spotkaniu szefów dyplomacji na temat zbrojeń nuklearnych i rakietowych Korei Płn. – poinformowało w środę chińskie MSZ. Rozmowy odbędą się w przyszłym tygodniu w Vancouver w Kanadzie.

Rzecznik ministerstwa Lu Kang powiedział na konferencji prasowej, że spotkanie nie pomoże w rozładowaniu napięć na Półwyspie Koreańskim, ponieważ nie wszystkie główne strony konfliktu będą brały w nim udział.

"To tylko stworzy podziały w międzynarodowej społeczności i przyniesie szkodę staraniom mającym na celu należyte rozwiązanie kwestii nuklearnej na Półwyspie Koreańskim" – oświadczył Lu.

Gospodarzem spotkania, które zaplanowano na 16 stycznia, są Kanada i Stany Zjednoczone. Sekretarz stanu USA Rex Tillerson i szefowa MSZ Kanady Chrystia Freeland zaprosili do Vancouver ministrów spraw zagranicznych wszystkich krajów zaangażowanych w rozwiązanie kryzysu na półwyspie. Jak podaje Reuters, w rozmowach weźmie udział ok. 20 szefów dyplomacji.

Celem spotkania ma być zademonstrowanie międzynarodowej solidarności wobec nieustępliwej postawy reżimu w Pjongjangu, który mimo sankcji ONZ i potępienia przez społeczność międzynarodową kontynuuje program zbrojeń nuklearnych i rakietowych.


Źródło: