Na co pójdą środki ze sprzedaży?

 

Koncern Coca-Cola ma zamiar przejąć sieć kawiarni Costa Coffee w kontrakcie wartym 3,9 miliarda funtów. Dotychczasowy właściciel sieci Whitbread pierwotnie planował podział firmy na kilka osobnych marek, jednak ostatecznie uznano, iż sprzedaż okaże się bardziej opłacalna. Dyrektor generalny korporacji Alison Brittain powiedziała, że firma planuje obecnie skoncentrować się na działalności innych marek rozbudowywanych w Wielkiej Brytanii i Niemczech. Na wieść o sprzedaży akcje Whitbread wzrosły o 16% w ciągu jednego dnia.

Coca-Cola chce kupić firmę Costa, ponieważ jest bardzo możliwe, iż przejęcie Costa przez właścicieli firmy Coca-Cola otworzy drogę tej sieci na rynek amerykański, do tej pory bezapelacyjnie zdominowany przez Starbucks. W ofercie firmy do tej pory nie pojawiały się produkty związane z kawą. Pieniądze ze sprzedaży firmy zostaną wykorzystane do rozszerzenia sieci Premier Inn, zwrotu części środków pieniężnych akcjonariuszom, spłaty zadłużenia i zwiększenia inwestycji – oświadczyła Brittain w programie BBC Today.

W 1995 roku Costa Coffee – obecnie największa sieć kawiarni w Wielkiej Brytanii i jedna z większych na świecie – została kupiona przez Whitbread za sumę 19 mln funtów. W tym czasie istniało zaledwie 39 placówek sieci. Obecnie w samej Wielkiej Brytanii działa 2400 kawiarni, a na całym świecie znajduje się kolejnych 1400 lokali i 8 237 automatów Costa Express.

kup artykuly platne