Zbiórka okularów dla Afryki

 

Czary-mary okulary – to nazwa akcji zbiórki nowych i używanych okularów, które trafią do krajów misyjnych w Afryce. Jak z duma informują organizatorzy wydarzenia – Fundacja Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio” – w Elblągu już zebrano niemal tysiąc par okularów w ciągu 10 dni akcji.

W Afryce większość ludzi nigdy nie miała styczności z okulistą. Brakuje specjalistów, sprzętu do badania wzroku, a koszt jednej pary okularów jest bardzo wysoki. Efekt jest taki, że nawet jeśli udałoby się ustalić wadę wzroku u pacjenta, nie byłoby go stać na zakup odpowiednich okularów. Zdarza się, że miejscowi muszą z tego powodu zaniechać pracy, z której do tej pory utrzymywali swoje rodziny – wyjaśnia Laura Mickiewicz z Regionalnego Centrum Wolontariatu.

Rozwiązaniem może być akcja Czary-mary okulary, do której przyłączyło się 13 szkół i przedszkoli z Elbląga, organizacje i osoby prywatne.

Okulary przysłane z Polski pomogą wielu ludziom i dlatego też zaczęliśmy działać. Zbieraliśmy w naszej siedzibie okulary nowe, jak i używane, korekcyjne oraz przeciwsłoneczne. Odzew był ogromny W ciągu zaledwie 10 dni zebrano 994 nieuszkodzone pary okularów. Pozostałe musieliśmy odrzucić ze względu na uszkodzenia – podsumowuje Mickiewicz.

kup artykuly platne