Dobre wieści ze sztabu operacji ratunkowej

 

Jak poinformował w niedzielę przedstawiciel sztabu operacji ratunkowej, co najmniej 4 z 12 uwięzionych w jaskini chłopców z drużyny piłkarskiej uratowano z zalanej jaskini na północy Tajlandii. Zgodnie z informacjami, akcja ratunkowa przebiega lepiej niż się spodziewano, dlatego kolejna faza będzie mogła zostać rozpoczęta w ciągu 10–20 godzin. To czas, w jakim wzdłuż całej trasy operacji ratunkowej rozstawiane będą butle ze sprężonym powietrzem.

– Najpierw z jaskini wyprowadzono osoby będące w najlepszej kondycji fizycznej. Czwórkę chłopców uwięzionych w jaskini już przetransportowano śmigłowcem do szpitala w Chiang Rai – powiedział przedstawiciel sztabu operacji ratunkowej.

W akcji ratunkowej wydobywania dzieci z zalanej jaskini na północy Tajlandii uczestniczy 90 nurków, w tym 50 spoza granic kraju.

Jak wylicza agencja Associated Press, operacja ratunkowa została rozpoczęta w niedzielę o godz. 10.00 czasu lokalnego (czyli o godz. 5.00 czasu polskiego). O wyprowadzeniu czterech uwięzionych w jaskini chłopców poinformowały lokalne władze tuż przed godziną 20.00 czasu lokalnego (czyli ok. godz. 15.00 czasu polskiego). Kierujący sztabem operacyjnym generał Chalongchai Chaiyakam zdradził, że w zależności od pogody zmoże ona potrwać od dwóch do czterech dni.

Źródło: