Wyniki ostatniego sondażu przed wyborami prezydenckimi

 

Zgodnie z wynikami ostatniego sondażu Ogólnorosyjskiego Centrum Badania Opinii Publicznej (WCIOM) przed wyborami na prezydenta Rosji, 69% uprawnionych zamierza oddać głos na Władimira Putina. Drugi z liderów badań sondażowych – kandydat Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej (KPRF) Paweł Grudinin – zdobył jedynie 7%, zaś trzeci – szef nacjonalistyczno-populistycznej Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji (LDPR) Władimir Żyrinowski – 5%. Na opozycyjną celebrytkę Ksenię Sobczak gotowych jest zagłosować jedynie 2% wyborców, po 1% na polityka demokratycznej partii Jabłoko Grigorija Jawlińskiego i lidera nacjonalistycznego Rosyjskiego Sojuszu Ogólnonarodowego (ROS) Siergieja Baburina, a 11% jest niezdecydowanych.
Presidential Address to the Federal Assemblyhttps://t.co/fOMyKp5XGV#PutinSays pic.twitter.com/un4dLLz6vp


— Vladimir Putin (@PutinRF_Eng) 1 marca 2018


Jak zapewnia WCIOM, wykorzystana metoda wywiadu telefonicznego przeprowadzona na 3000 Rosjan, zapewnia margines błędu w wysokości zaledwie 1,8%. Czy to oznacza, że Putin może już świętować wygraną? Odpowiedź na to pytanie poznamy już 18 marca. Jednak na korzyść legendarnego władcy Rosji przemawiają również wyniki badań poparcia katedry psychologii politycznej Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego (MGU), przeprowadzone wśród mieszkańców Moskwy w lutym. Zgodnie z uzyskanymi danymi, aż 60% osób mieszkających w stolicy popiera poglądy Putina. Odrębnie myśli natomiast 19% badanych.

W tym samym badaniu 24,4% uczestników uznało jako tożsame ze swoimi poglądy Jawlińskiego, nikt natomiast nie opowiedział się zgodnie z postulatami Kseni Sobczak, mimo tego, że jej program wyborczy jest częściowym powieleniem programu Jawlińskiego.

– Gospodarz Kremla ogółem jest oceniany pozytywnie, niemniej podoba się w nim nie wszystko i nie zawsze – skomentowała uzyskane wyniki wiceszefowa katedry psychologii politycznej MGU Jelena Szestopał w wywiadzie dla „Kommiersant”.

Źródło: