Jaki wpływ ma Trump na kursy walut?

   • Kurs dolara w ciągu nocy gwałtownie spadł
  • Wg Bloomberg to dla rynków szok na miarę Brexitu
  • Inwestorzy wyprzedają dolara, inwestują w obligację i złoto 

Niedawno świat obiegła wieść, że Donald Trump został prezydentem Stanów Zjednoczonych. Mimo iż w sondażach faworytką w wyścigu do Białego Domu była Hillary Clinton, Amerykanie wybrali inaczej niż wielu się spodziewało. Republikanie się cieszą, Demokraci musza przełknąć gorycz porażki. Inwestorzy zaś, niezależnie od poglądów politycznych, masowo wyprzedają dolara.

– To szok dla rynków. Takiej paniki na rynku nie widzieliśmy od czasów Brexitu – ostrzega agencja Bloomberg.

Załamanie, które w ciągu jednej nocy zaobserwowano na rynku walut, zdarzyło się pierwszy raz od miesięcy. O 3 rano czasu polskiego dolar amerykański kosztował 3,92 złote. Obecnie jego cena wynosi już 3,89 złotych. Daje to blisko 2% spadku.

 

Sytuacja na rynku walut związana jest z niepewnością rynków, związaną z wygraną w wyborach republikańskiego kandydata, który okazał się czarnym koniem. Pozwoliło to na umocnienie się złotego względem dolara. Amerykańska waluta jest wyprzedawana, rosną natomiast ceny amerykańskich obligacji i złota. W ciągu kilku minut giełdowa cena tego kruszcu wzrosła o 2,75% i wyniosła 1309 $ za uncję. Takie działania to zabezpieczanie się inwestorów przed niepewną przyszłością.