Jest decyzja austriackiego MSW

Zgodnie z informacjami uzyskanymi od szef austriackiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Wolfgang Sobotka, rodzinny dom kanclerza Rzeszy Adolfa Hitlera przy Salzburger Vorstadt 15 w Braunau zostanie zburzony.

– Decyzja zapadła i dom rodzinny Adolfa Hitlera zostanie zburzony – zakomunikował Sobotka w rozmowie z „Presse”. – Podpiwniczenie może zostać, ale wzniesiony zostanie nowy budynek – dodał.

Uzasadniając podjętą decyzję minister spraw wewnętrznych Austrii powołał się na ocenę komisji ekspertów, którzy zasugerowali, iż mógłby on stać się miejscem pamięci i kultu neonazistów.

Tak stało się już bowiem z miejscem spoczynku rodziców zbrodniarza. Ich groby stały się celem pielgrzymek osób podzielających poglądy Hitlera. Z tego powodu nagrobki w 2012 roku zlikwidowano. Na ich miejsce postawiono kamień z inskrypcją: „Za pokój, wolność i demokrację. Nigdy więcej faszyzmu. Miliony zmarłych nam o tym przypominają.”

Budynek od kilku lat stoi pusty. Teraz ma zamiast niego powstać nowa nieruchomość, przeznaczona na cele charytatywne lub urzędowe. Szef MSW dziś zainicjuje proces parlamentarny, który jest niezbędny do wywłaszczenia domu Hitlera, podlegającego przepisom o ochronie zabytków. Pozwoli również na wypłacenie odszkodowania obecnej właścicielce.