Robocza wizyta w Korei Południowej

 

Prezydent Andrzej Duda otrzymał w czwartek Honorowe Obywatelstwo miasta Seul. To wielki zaszczyt odebrać tytuł honorowego obywatela jednego z największych i najnowocześniejszych miast na świecie – podkreślił polski prezydent.

Duda przybył do Korei Płd. z czterodniową roboczą wizytą w czwartek przed południem miejscowego czasu. Swój pobyt prezydent RP rozpoczął od spotkania z prezydentem Republiki Korei Mun Dze Inem. Następnie udał się do ratusza, gdzie rozmawiał z burmistrzem południowokoreańskiej stolicy Park Won Su.

Odbierając Honorowe Obywatelstwo miasta Seul Andrzej Duda wskazał, że przeżycia narodu polskiego i narodu koreańskiego w wielu momentach historii były podobne. „Przeżyliśmy dziesiątki lat bez ojczyzny, kiedy tę ojczyznę nam odebrano, kiedy ona była okupowana. Doświadczyły tego oba nasze narody. Wiemy, co to znaczy mieć swoje państwo, wiemy, co to znaczy żyć u siebie, w swoim mieście. Umiemy w związku z tym w wielu sprawach się zrozumieć i porozumieć” – mówił polski prezydent.

Jak dodał, może właśnie ze względu na te doświadczenia biznes z Korei Płd. tak dobrze radzi sobie w Polsce. Prezydent przypomniał też, że jesienią 2016 roku PLL LOT uruchomiły bezpośrednie połączenie między Warszawą a południowokoreańską stolicą. Wyraził nadzieję, że uda się je zintensyfikować tak, że będą realizowane codziennie, co przyczyni się do wzmocnienia relacji gospodarczych i biznesowych miedzy naszymi krajami, a także zbliży społeczeństwa. 

Duda zaznaczył, że odwiedza Koreę Płd. już po raz drugi. Wskazał, że po raz pierwszy był tutaj w 2008 roku, towarzysząc prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu. Wyraził uznanie dla postępu infrastrukturalnego, który dokonał się w mieście na przestrzeni ostatniej dekady.

"U nas w Polsce nie ma tak wielkich miast. Polakowi trudno sobie wyobrazić, że samo miasto może mieć ponad 10 mln mieszkańców, a cała aglomeracja ponad 20 mln. Tylu ludzi codziennie jedzie do pracy, przemieszcza się i to wszystko działa i to niezwykle sprawnie" – mówił Duda.

Wyraził satysfakcję, że firmy południowokoreańskie przynoszą do Polski nowoczesne technologie, a z naszego kraju bardzo często przenoszą je do innych krajów Europy. "Jesteśmy takim hubem dla koreańskich firm na pozostałą część Unii Europejskiej" – mówił prezydent. Zaznaczył, że chciałby, aby polsko-koreańska współpraca w dziedzinie innowacji się pogłębiała.

 

 

Burmistrz Park powiedział, że ma nadzieję, iż nadanie polskiemu prezydentowi Honorowego Obywatelstwa miasta Seul zacieśni przyjaźń i wzmocni współpracę między naszymi krajami. Jak mówił, narody polski i koreański charakteryzują się postawą bohaterstwa, walki o wolność oraz patriotyzmem.

 

Źródło: Z Seulu Marzena Kozłowska