Honorowy Obywatel Seulu

 

Od ceremonii powitania polskiego prezydenta przez prezydenta Mun Dze Ina w Pałacu Prezydenckim w Seulu rozpoczęła się w czwartek robocza wizyta Andrzeja Dudy w Republice Korei. Po ceremonii zaplanowano rozmowę obu przywódców.

Następnie Duda uda się do ratusza, gdzie spotka się z burmistrzem południowokoreańskiej stolicy Park Won Su. Następnie odbędzie się ceremonia przyznania prezydentowi RP tytułu Honorowego Obywatela Seulu, podczas której zaplanowano wystąpienie Dudy.

Szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski powiedział, że najważniejszymi tematami rozmów Andrzeja Dudy w Korei Płd. będą kwestie bezpieczeństwa na Półwyspie Koreańskim, a tym samym bezpieczeństwa globalnego, oraz sprawy związane z członkostwem Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

W Pjongczangu, przy okazji inauguracji Zimowych Igrzysk Olimpijskich, Duda ma się też spotkać m.in. z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem – zapowiedział Szczerski.

Według Szczerskiego planowane jest również m.in. spotkanie prezydenta RP z przedstawicielami Komisji Nadzorczej Państw Neutralnych, która od czasu zawarcia w 1953 roku rozejmu nadzoruje stabilność sytuacji na Półwyspie Koreańskim, w tym z szefem polskiej misji przy Komisji.

"To wszystko wiąże się z faktem naszego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Dzisiaj Korea jest jednym z najbardziej gorących punktów na mapie świata i te rozmowy dotyczące właśnie bezpieczeństwa Półwyspu, a tym samym bezpieczeństwa globalnego będą najważniejszym tematem rozmów prezydenta w Korei" – zaznaczył szef gabinetu prezydenta.


W piątek po południu para prezydencka Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda będą uczestniczyli w spotkaniu prezydenta Republiki Korei z głowami państw i szefami rządów przybyłymi na ceremonię otwarcia XXIII Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Wieczorem para prezydencka weźmie udział w ceremonii otwarcia Igrzysk na stadionie olimpijskim w Pjongczangu.

W sobotę zaplanowano spotkanie pary prezydenckiej z polskimi sportowcami w Wiosce Olimpijskiej w Pjongczangu. Prezydent i pierwsza dama obejrzą też finał konkursu indywidualnego w skokach narciarskich mężczyzn.

Źródło: Z Seulu Marzena Kozłowska