Odznaczenia państwowe dla zasłużonych działaczy

Za podtrzymywanie polskości dziękował w środę w Helsinkach prezydent Andrzej Duda przedstawicielom Polonii w Finlandii. Zwrócił się o uczczenie w przyszłym roku 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Podczas spotkania pary prezydenckiej z Polonią w środę w ambasadzie w Helsinkach Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe ośmiu zasłużonym działaczom polonijnym.

"Cieszę się, że mogłem uhonorować państwa przedstawicieli odznaczeniami państwowymi, które są pewnym symbolem podziękowania i pamięci" – zaznaczył prezydent. Jak mówił, stanowią one uhonorowanie wieloletnich starań m.in. o podtrzymanie polskości.

 

Duda dziękował za działalność Polakom, którzy wnoszą wkład do dorobku naukowego Finlandii. Jak powiedział, są to ludzie, którzy do Finlandii przybywali zwłaszcza w ostatnich latach, gdy kraj ten postawił na rozwój innowacyjności. Polacy ci – podkreślił Duda – weszli niejako do fińskiej elity intelektualnej, ale pamiętają jednocześnie cały czas o korzeniach.

Dziękował także nauczycielom, którzy prowadzą edukację polskich dzieci w Finlandii.

Wizyta pary prezydenckiej w Finlandii przypada w czasie obchodów 100. rocznicy uzyskania niepodległości przez to państwo.

Prezydent Duda mówił, że rocznica ta ważna jest także dla Polaków mieszkających w Finlandii. Zwrócił się do przedstawicieli Polonii o uczczenie w przyszłym roku 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Uhonorowany przez prezydenta Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Michał Zieliński, który w imieniu odznaczonych zabrał głos, mówił, że najdłużej działająca organizacja polonijna w Finlandii jest starsza od samego państwa fińskiego. Zjednoczenie Polskie zostało założone przez polskich oficerów w maju 1917 r.; Republika Finlandii została proklamowana uchwałą parlamentu fińskiego 6 grudnia 1917 r. Zieliński wskazał ponadto, że Zjednoczenie Polskie jest najdłużej działającą organizacją polonijną w Europie.

 

Obok Zielińskiego odznaczona została Anna Kontek, która otrzymała Krzyż Oficerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Jerzy Gogulski, Leonard Zakrzewski i Jukka Soisalon-Soininen zostali uhonorowani przez prezydenta Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Małgorzata Haba-Rantamo otrzymała Złoty Krzyż Zasługi. Anna Kozar-Poikonen i Katarzyna Wojciechowicz zostały uhonorowane Brązowym Krzyżem Zasługi.

Polonia w Finlandii liczy około 5 tys. osób.

Spotkanie z Polonią to ostatni punkt oficjalnej wizyty pary prezydenckiej w Finlandii. Wcześniej w środę prezydent Duda wraz z prezydentem Finlandii Saulim Niinisto obserwowali ćwiczenia wojskowe w bazie w Santahamina. Głównym tematem rozmów między prezydentami, które odbyły się we wtorek w Helsinkach, była kwestia bezpieczeństwa w regionie Morza Bałtyckiego.

Wizyta miała także charakter gospodarczy. Do Helsinek wraz z prezydentem przybyli przedstawiciele ośmiu polskich startupów, którzy mieli okazję – pod patronatem prezydenta – wymienić się doświadczeniami ze swoimi fińskimi kolegami.

Źródło: Z Helsinek Magdalena Cedro