Urodziło się z organu zmarłej osoby

 


  • Kobieta urodziła dziecko po wszczepieniu macicy z ciała martwej osoby

  • To pierwsze doniesienia o transplantacji macicy z ciała zmarłego

  • Mała dziewczynka ważąca 2,55 kg urodziła się po ciąży trwającej 35 tygodni i 3 dni

 Kobieta urodziła zdrową córeczkę po tym, jak chirurdzy wszczepili jej macicę z ciała martwej osoby. Narodziny w Brazylii to pierwsze doniesienia o transplantacji macicy z ciała zmarłego. Wcześniej 10 prób urodzenia żywego dziecka z macicy pobranej od martwej osoby w USA, Czechach i Turcji zakończyło się niepowodzeniem.

32-letnia matka urodziła się bez macicy z powodu rzadkiego zaburzenia genetycznego. Organ pobrano od 45-letniej kobiety, która zmarła na skutek krwotoku mózgowego. Chirurdzy spędzili 10 i pół godziny łącząc w narządzie żyły, tętnice, więzadła i kanały pochwowe. Po zabiegu anonimowa kobieta biorca pozostawała na intensywnej terapii przez 2 dni, po czym kolejne 6 spędziła na specjalistycznym oddziale transplantacyjnym.

Kobieta otrzymała 5 leków immunosupresyjnych, aby zapobiec odrzuceniu przez organizm nowego narządu, a także była poddawana innym metodom zwalczania infekcji i krzepnięcia krwi. Po pomyślnym wprowadzeniu macicy do jej ciała, otrzymała ona zapłodnione jaja wytwarzane przez IVF.

Mała dziewczynka ważąca 2,55 kg urodziła się po cięciu cesarskim i ciąży trwającej 35 tygodni i 3 dni. Podczas porodu przeszczepioną macicę usunięto i nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości.

– Wykorzystanie zmarłych dawców mogłoby znacznie rozszerzyć dostęp do tego typu leczenia, a nasze wyniki dostarczają dowodów na nową opcję dla kobiet z niepłodnością. Pierwsze przeszczepy macicy od żywych dawców były medycznym kamieniem milowym, stwarzając możliwość porodu wielu niepłodnym kobietom z dostępem do odpowiednich dawców i potrzebnych urządzeń medycznych. Jednak zapotrzebowanie na żywego dawcę jest poważnym ograniczeniem, ponieważ tacy dawcy to rzadkość, zazwyczaj są to chętni i kwalifikujący się członkowie rodziny lub bliscy przyjaciele – powiedziała Dani Ejzenberg z Sao Paulo University w Brazylii, która kierowała zespołem.

Źródło: Lancet, DOI: 10.1016 / S0140-6736 (18) 31766-5

 

kup artykuly platne