Katolicki świat przybiera zielony kolor

   • Dzień świętego Patryka to święto narodowe katolickiej Irlandii
  • Należy jednocześnie do najchętniej obchodzonych świąt na świecie
  • Tradycyjne świętowanie – koniczynka, zieleń i szklanka whiskey 

Dzień świętego Patryka, który tradycyjnie obchodzony jest dnia 17 marca, to święto narodowe katolickiej Irlandii. Jednak należy on jednocześnie do najchętniej obchodzonych i najbardziej rozpoznawalnych świąt na świecie. Organizowane są parady, pochody, imprezy i koncerty, a także wznosi się toasty.

Zgodnie z historią, Dzień świętego Patryka sławi pamięć świętego, biskupa i patrona Irlandii. Jego losy były niezwykle burzliwe. W wieku 16 lat został uprowadzony przez irlandzkich piratów i przez 6 lat zmuszany w niewoli do wypasu owiec. Po tym czasie udało mu się uciec do Francji na przypadkowym statku. Tam odebrał katolickie wykształcenie i stał się mnichem, a następnie biskupem-wysłannikiem papieskim w Irlandii. Na głoszeniu Ewangelii, modlitwie i cudach św. Patryk spędził 40 lat. Zgodnie z legendą jeszcze za życia przywracał wzrok ślepcom, ożywiał zmarłych i chronił od plagi węży.

Obecnie jego ewangelizacyjną działalność czci się dekorując w narodowe zielono-biało-pomarańczowe barwy budynki, samochody, a nawet całe ulice. Ponadto Irlandczycy starają się nosić zielone stroje, do których przypinają shamrock, czyli trójlistną koniczynkę – narodowy symbol, wyraz nadziei na zjednoczenie Irlandii oraz znak Trójcy Świętej, którą głosił biskup podczas misji.

Tradycją jest również wypicie w tym dniu piwa i szklanki whiskey. To symboliczne odejście od ascezy oraz upamiętnienie jednej z historii z życia św. Patryka, który upomniał kobietę oszukującą klientów w gospodzie przez nienalewanie pełnej miarki whiskey.