87 milionów kont dotkniętych skandalem

 

Facebook ujawnił, że skandalem z Cambridge Analytica mogło zostać dotkniętych 87 milionów użytkowników, co daje prawie 40 milionów więcej niż szacowano wcześniej. Wciąż są to jednak zakresy wyliczone teoretycznie, a Facebook twierdzi, że „tak naprawdę nie zna” prawdziwej sumy.

Ponad milion przekazanych danych dotyczy osób z Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Ponadto uzyskano informacje z ponad miliona kont użytkowników z Filipin i Indonezji.

– Nie zrobiłem wystarczająco dużo, aby chronić swoich użytkowników. Nie przyjęliśmy wystarczająco szerokiego spojrzenia na naszą odpowiedzialność. To był wielki błąd. To był mój błąd – przyznał szef firmy Mark Zuckerberg na konferencji prasowej. – Myślę, że życie polega na uczeniu się na błędach i wypracowywaniu tego, co musisz zrobić, aby iść do przodu – dodał jednak.

W związku z wyciekiem danych, szef Facebooka przedstawił również szereg proponowanych zmian warunków korzystania z usługi, by zwiększyć poziom prywatności. Jak wyjaśnił, firma wyłączyła funkcję, która wcześniej pozwalała użytkownikom wyszukiwać innych użytkowników według ich numeru telefonu komórkowego lub adresu e-mail, jeśli zdecydują się zezwolić na to w swoich ustawieniach.

– Zakładam, że gdyby to ustawienie było włączone, ktoś w pewnym momencie miałby dostęp do twoich publicznych informacji – komentował Zuckerberg.