Czy kara zapobiegnie kolejnym skandalom?

 

Facebook został ukarany grzywną w wysokości 500 000 funtów za naruszenie zasad ochrony danych osobowych związanych ze skandalem związanym z Cambridge Analytica. Rekordowa kara dla giganta mediów społecznościowych to wynik afery ujawnionej po raz pierwszy w lipcu, w której ICO stwierdziło, że błędy w zabezpiczeniach Facebooka pozwoliły zebrać dane osobowe 87 milionów bez ich wiedzy.

Dane zostały zebrane przez firmę o nazwie GSR, a niektóre dane zostały później udostępnione grupie SCL. Była to spółka macierzysta nieistniejącej już spółki Cambridge Analytica, która była centrum sondażowym danych do referendów w UE w 2016 roku.

Facebook nie zdołał wystarczająco chronić prywatności swoich użytkowników przed, w trakcie i po niezgodnym z prawem przetwarzaniu tych danych. Firma o takiej wielkości i wiedzy eksperckiej powinna wiedzieć lepiej i powinna działać lepiej – powiedziała Elizabeth Denham, komisarz ds. Informacji. "

Kara została określona na podstawie ustawy o ochronie danych osobowych i jest to maksymalna możliwa kwota, która mogła zostać przysądzona. Nowe prawodawstwo, które zostało uchwalone w maju, zwane ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych osobowych, pozwoli w przyszłości na grzywny w wysokości 20 milionów euro lub 4% rocznej kwoty obrotu na całym świecie, w zależności od tego, która z tych wartości będzie większa.

kup artykuly platne