Mają 70% szans na podanie dalej

 

Komitet Regionów UE zamierza zwalczać dezinformację w internecie, według planu marszałka województwa zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza. Zgodnie z wyliczeniami organu unijnego, użytkownicy mediów społecznościowych dają fake newsom więcej szans na podanie dalej niż informacjom prawdziwym. Z tego względu zamierzają budować społeczeństwa bardziej odporne na propagandę.

Social media jak żaden inny kanał informacji sprzyjają rozprzestrzenianiu się fake newsów. Fałszywa informacja pojawiająca się np. na platformie Twitter ma aż o 70% większe szanse na „podanie dalej” przez użytkownika (tzw. retweet) niż prawdziwa informacja – ocenia Komitet Regionów UE w oficjalnie przyjętym stanowisku.

Jak podkreśla autor planu Olgierd Geblewicz w czasie dyskusji poprzedzającej głosowanie nad oficjalnym przyjęciem opinii, dzięki rozwojowi internetu użytkownicy dostali narzędzia, takie jak media społecznościowe, które sprawiają, że dezinformacja stanowi coraz bardziej realne wyzwanie współczesnej demokracji.

– Wiele niezależnych instytucji rozpisywało się już na ten temat, zdając sobie sprawę z tego, że przebieg niezależnych, wolnych wyborów staje się coraz bardziej zagrożony. Również Komisja Europejska w ubiegłym roku zajęła się tą sprawą, publikując komunikat, do którego chcemy się odnieść. Media społecznościowe stały się świadomym przekaźnikiem dezinformacji i narzędziem używanym do manipulacji politycznej, ekonomicznej i społecznej przez „aktorów wewnętrznych” i „zewnętrznych”. Warto zachęcić Parlament Europejski, aby zaproponował w przyszłym Europejskim Funduszu Społecznym priorytet poświęcony budowaniu społeczeństwa świadomego, odpornego na propagandę oraz posiadającego kompetencje weryfikacji informacji rozprzestrzenianych za pomocą internetu – podkreślał marszałek województwa zachodniopomorskiego.

kup artykuly platne